Billedgalleri
Dobbeltmordet på Peter Bangs Vej
Varebeskrivelse
Peer Kaae.
Softcover, 265 sider. Som ny.
Hushjælpen finder den 20/2 1948 Inger Margrethe og Vilhelm Jacobsen brutalt myrdet. Det pæne ægtepar ligger med smadret kranier i deres lejlighed på Peter Bangs Vej 74.
Politiet har masser af spor, men de fører bare i hver sin retning: To stokke ? en ved hvert lig ? peger på et bestialsk ritualmord, en checktalon udfyldt på selve morddagen på et økonomisk mellemværende og fjernede effekter på et simpelt rovmord. I 40 år jager politiet morderen eller morderne. Efterforskningen fører dem tilbage til modstandsbevægelsen likvideringseksperter, ned i den kriminelle underverden og endda op i de øverste politiske kredse.
Journalisten Peer Kaae har fået adgang til politiets enorme, hemmeligstemplet arkiv og kommer - efter egen efterforskning - med helt nye afsløringer om Danmarkshistoriens største kriminalsag - århundredets mordgåde.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.2.2025 kl. 16:01 ・ Annonce-ID: 2423915