
Billedgalleri
Singer 132 K7 - læder industrisymaskine - ekstrem kraftig og i fin stand
Til salg
7.650 kr.
Varebeskrivelse
Singer 132 K7 sælges - sort og fin i lakken.
Lidt rabat ved hurtig handel……
Det er en meget kraftig og stor symaskine til læder og andre tunge ting.
(den lille symaskiner er en Singer Featherweight - sød ik!)
Den syr let gennem 8 mm kernelæder
Stinglængden er fra ca. 0-13 mm.
Det er en gammel symaskine fra Clydebank, Scotland (Kilbowie). Den er nok fra først i 50-erne. Så altså ca. 75 år gammel men i meget fin stand alderen taget i betragtning.
Den har sikkert været brugt på Bornholm og har været lidt på museet der - sikkert kun i en høkasse - inden den flyttede til Haderslev. Her har den så stået og set pæn ud i lang tid. Nu er den frisk tilbage og klar til "heavy" arbejde i læder eller hvad det nu skal være.
Den er "frisket lidt op" med et nyt flot bord af akacietræ. Bordplaen er ca. 120 cm x 60 cm og pladen er ca. 4 cm tyk. Understellet til bordpladen er et gammelt Pfaff (uha uha til en Singer) støbejerns stativ. Støbejernes stativet var i fin stand og er malet med hvid Hammerite og hvid motor lak. Så kraftig bordplade og stativ til kraftig industrisymaskine - det passer god sammen.
Desuden har den fået en 750 watts ny servomotor. Så hastighed er let at kontrolere og den kan således sy meget langsomt - fint for os amatører. Den har desuden en styring på nålen - så man kan bestemme om den skal stoppe tilfældigt eller nede - når speederen slippes. Den kan således, med lidt øvelse, sy et sting af gangen.
Bemærk at den ikke kan sy baglæns. Her skal man vende stoffet om.
Prisen er lidt dyr! - men da den let holder 40 år mere er det nok under 1 kr. pr. dag alt incl. Jeg kunne jo også lave en lille video og lægge den på min Facebook side .....
Syprøver - syet med lidt forskellige alm. nåle og overtråd 10 - undertråd ukendt flettet lædertråd der nok er ca. 1 mm tyk. Man bør jo nok altid sy med samme tråd under og over! - men det går alligevel - så den er heller ikke særlig sart - Singeren altså.
- 8 mm kernelæder
- 1 lag kernelæder og 3 lag kernelæder med forskellige stinglængder
- sort hård webbing i 4 lag
- 5 mm trælister
- 3 lag og 6 lag øldåse - så man kunne man jo sy en taske af øl og sodavandsdåser - selvfølgelig med et lag kraftig inderfoer i f.eks. tykt bomuldcanvas. Øllen var drukket inden jeg testede dåserne - men det koster altså pantprisen!
Med kraftig nål kan den således sy med kraftig flettet tråd til læder ! ! !
Det må formodes at vokset tråd også kan anvendes!
Den bruger industrinåle 328 / 328 LR (DD x1, DDx2, 214 x1, 214 x2) - der følger en del af med. Ellers kan de købes f.eks. på Ebay.de - de koster ca. 10 kr. stykket. Så billige er de ikke - men en kraftig nål med f.eks. 2 mm tykkelse bøjer jo heller ikke så let. Der medfølger for ca. 400 kr. i nåle. Stort trådstativ medfølger og spolesystem. Spolerne er ekstraordinært store der medfølger 10 ekstra
Jeg vil meget gerne give fuld garanti på Singeren mv. på 12 mdr. Så hvis noget går i stykker reparerer jeg det - hvis jeg kan. Hvis man bare ikke vil have Singeren mere - så retuneres Singeren og købsprisen refunderes. Symaskinen skal dog behandles ordentlig og må ikke stå i en fugtig kælder eller et udhus eller ligende. Den må heller ikke slås med en stor hammer eller ligende.
Jeg anbefaler på det kraftigste at man afprøver Symaskinen på Gormsvej 42 i Slagelse - inden man køber. Der gives gerne instruktion i anvendelse og vedligehold. Man kan altid medbringe f.eks. læder til afprøvning på symaskinen. Bestil tid til afprøvning på 24466553 eller skriv til mig via DBA.
Singeren kan reserveres for 1000 kr. Hvis man så f.eks. efter afprøvning ikke vil købe refunderes de 1000 kr. selvfølgelig.
Singeren med bord osv. vejer mindst 100 kg - så den sendes ikke! Den er jo nærmest tyverisikret - der en ingen "lille lusket" indbrudstyv der kan løfte den ! 😉 Den kan dog skilles ad og evt. leveres I min kones røde Skoda Octavia for "dieselprisen". Men afprøvnig først - ik! - så pensionisten på 72 år ikke slæber sig halvt ihjel og kører forgæves i den farlige trafik.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 25.8.2026 kl. 22:25 ・ Annonce-ID: 23792836