Billedgalleri
'De Buhlske Stuer'., Jacobsen & Frederiksen., emne: historie og samfund
Varebeskrivelse
Emne: Samfundsfag
SENDES GERNE MED GLS/DAO!
'De Buhlske Stuer'., Jacobsen & Frederiksen., emne: historie og samfund, Udgivet af Kulturhistorisk Museum i Randers, 1989. FØRSTEUDGAVE. Oplag 2.000 stk. 238 sider. Høj papirkvalitet. Indbundet i hellærred, med smudsomslag.
Bogen er som ny.
Bogen beskriver gennemillustreret, med mere end 400 illustrationer i både s/h og farver, en meget fornem kunstsamling i Randers, og fortæller dens spændende historie om menneskene bag den tilblivelse.
De Buhlske Stuer, blev skænket til Randers Kommune af overretssagfører Poul Buhl (1881-1943) og hustru, fru Johanne Buhl (1889-1977). Den består af de 3 stuer der udgjorde stuerne i ægteparrets hjem, og som er nøjagtigt genopførte på Kulturhistorisk Museum i Randers. Efter Fru Buhls ønske ’skulle de stå som om beboerne blot var gået et kort ærinde’. Derfor skulle der ligge breve til besvarelse på skrivebordet og brødristeren skulle være at finde på sin plads, på skænken i spisestuen. Oprindeligt skulle der være adgang til stuerne, men det kunne ikke lade sig gøre pga. sikkerhedsforanstaltninger.
Billedsamlingen i De Buhlske Stuer, er nær legendarisk – verdensklasse. Intet mindre end 335 billeder, heraf 121 malerier. Specielt de 48 raderinger af Rembrandt, i høj trykkvalitet, flere er meget sjældne og særdeles interessante.
Samlingen indeholder endvidere dansk kunst fra 1800-tallet. Malerier, tegninger og raderinger af stort set alle vore kendte guldaldermalere, Wilhelm Bendz, Jørgen Roed, Wilhelm Marstrand, Constantin Hansen, Jørgen Sonne, Lundbye, Dalsgaard m.fl.
Fra 1800-tallets anden halvdel, er i samlingen værker af P. S. Krøyer, Holger Drachmann, L. A. Ring, Vilhelm Hammershøi, Hans Nikolaj Hansen, Peter Ilsted o.m.a.
Samlingen grundlagdes af Georg Aachen (1860-1912), Johanne Buhls far – men det var en gammel dames dybe kærlighed til hendes forældre og barndomshjem, der gav udslag i den enestående gavmildhed, denne storslåede og smukke gave til Randers, og byens befolkning – kom selv og se dem. De er absolut et besøg værd - De Buhlske Stuer.
Forsendelse til GLS-Pakkeshop, kr. 55,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.4.2025 kl. 12:23 ・ Annonce-ID: 2359624