Billedgalleri
'Hundrede års Herningspind'., Gunnar Jespersen., emne: historie og samfund
Varebeskrivelse
Emne: Samfundsfag
SENDER GERNE MED GLS/DAO!
'Hundrede års Herningspind'., Gunnar Jespersen., emne: historie og samfund, Udgivet af Herning Klædefabrik A/S, 1976. FØRSTEUDGAVE. 181 sider. Illustreret med over 50 fine s/h fotos og 3 kort. Heftet i kartonomslag.
Bogen er næsten som ny.
Værket er udgivet pga. Uldspinderiet og Klædefabrikken i Hernings 100 års jubilæum.
Om de forskellige faser der førte til dannelsen af fabrikken – og om de klædefabrikker og spinderier der gik forud.
Der fortælles om Clasonsborg klædefabrik, der kørte fra 1839-1913, den første tekstilfabrik i Hammerum Herred og Skærbæk Uldspinderi 1856-1915.
Om I. A. Lunds Uldspinderi der drev fabrik fra 1884, efter Lund, havde foretaget ret kraftige investeringer i nye maskiner etc.
Herning Klædefabrik blev grundlagt som uldspinderi i 1876 af smedemester Poul Andersen og strømpevæver Hans Chr. Jensen.
I 1883 blev uldspinderiet overtaget af fabrikant I.A. Lund, og hans søskende blev medejere. I 1896 begyndte de at fremstille klæde i en ny væveribygning. 1890'erne var en fremgangsperiode, og antallet af ansatte voksede.
Klædefabrikken havde bl.a. stor succes med sine rejseplaider, som var en af slagvarerne i Brdr. Daells postordrefirma (Daells Varehus).
I 1916, blev fabrikken et aktieselskab - Brdr. Lunds Fabrikker A/S, og i 1919 overtog manufakturhandler Johannes Jespersen ledelsen af fabrikken – et tidspunkt, hvor mellemkrigstidens økonomiske uro betød nedgang. På trods af, at virksomheden i 1929 fik kontrakt med Ford Motorkompagnis samlefabrik i København om stofleverancer, gik den i betalingsstandsning i 1934.
Klædefabrikken fortsatte med ny ejer – Johannes Jespersen - under navnet Herning Klædefabrik. I årene omkring og efter 2. verdenskrig var der igen god afsætning, og både maskiner og bygninger blev fornyet. Omkring 1960 gik det ned ad bakke, og i 1990 lukkede fabrikken.
Klædefabrikken ejes i dag af en fond. I de nu restaurerede fabriksbygninger, har Herning Museum udstilling om tekstilindustrien på egnen, hvor man også kan se nogle bevarede maskiner.
Forsend. til GLS-Pakkeshop, kr.55,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.4.2025 kl. 20:35 ・ Annonce-ID: 2357545