Billedgalleri
Skiffer sofabord med stel i kombination af teak og børstet stål
Til salg
800 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Dette design er i stedet et klassisk eksempel på skandinavisk modernisme fra 1960'erne. Flere markante kendetegn understøtter dette:.
Det rå, mørke skifer kombineret med det varme teaktræ og det stramme stål eller børstede aluminium er ultra-klassisk for dansk og svensk møbelarkitektur i mid-century-perioden.
T-foden (eller H-stellet), hvor træet er lagt ind som en dekorativ og blødgørende detalje i metalprofilen, kendes blandt andet fra svenske producenter og danske snedkerborde fra tiden.
Skiferplader blev i 1960'erne ofte brugt på sofaborde og mindre spiseborde (eksempelvis af designere som Poul Kjærholm, om end hans stel var anderledes), da det gav en ekstremt slidstærk og karakteristisk overflade.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 14.9.2026 kl. 10:54 ・ Annonce-ID: 22714536
