Billedgalleri
Dans gennem tårer, G.M. Glaskin, genre: roman
Varebeskrivelse
Dans gennem tårer, G.M. Glaskin, genre: roman, Det er en gammel bog, som udkom i 1965, hvilket også kan ses i form af gulning på siderne, og lidt slid på ovenpå på bogomslaget.
Sender gerne, porto er 43 kr. med gls til pakkeshop.
Vi bringer en efterlysning:
Det drejer sig om den 11 årige Drew Dean og hans 5 årige søster Sammy. De er sidst set igår morges hos deres plejeforældre i Wyanilling. Man frygter de flakker om på bush-steppen eller at der er tilstødt dem en ulykke. Alle oplysninger bedes….
Da denne efterlysning udsendes i radio og fjernsyn, er Drew og Sammy alen på vej hen over den Vestaustralske bush-steppe.
Deres mål er havnebyen Perth, hvorfra de håber at kunne komme til England til deres bedsteforældre. Bag sig har de minder om en far og mor - og angsten for børneforsorgen, der vil skille dem ad. Foran dem ligger det øde afskrækkende landskab, tørst, sult, skovens mørke, ting som de knapt kender, men instinktivt frygter.
Forfatteren skildrer med hjertevarme og forståelse de to små børns ensomme flugt gennem ødemarken, mens han uden sentimentalitet skærer igennem hjælpeløsheden og egoismen hos de voksne, der planlægger eftersøgningen. Smarte forretningsfolk forsøger at udnytte situationen kommercielt. Politikerne kriges om stemmer. Aviserne råber højt. Og mens alt dette står på, udspiller sig et drama i det stille landskab, hvor børnene forsøger at overleve ved hjælp af broder-søster-kærlighed og et brændende håb om et trygt, sikret hjem.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.12.2024 kl. 14:59 ・ Annonce-ID: 2205374