Billedgalleri
(1/3)
Gensyn med Vietnam. 2. del af Nelson DeMille (Bog)
Til salg40 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Forfatter: Nelson DeMille
Sprog: Dansk
Forlag: Egmont Bogklubberne
Udgivelsesår: 2003
Titel: Gensyn med Vietnam. 2. del
Udgave: 1. udgave
Genre: thriller_spaending
Sammendrag: Paul Brenner, tidligere officer og efterretningsmand fra den amerikanske hær, er sendt på tvungen pension efter en konflikt med en general. Da militæret finder et gammelt brev fra en nordvietnamesisk soldat, der tyder på at en amerikansk løjtnant på Vietnam Memorial-muren blev myrdet af sin egen major og ikke faldt i kamp, ønsker hæren at få sagen undersøgt. Brenner skal opspore den vietnamesiske afsender, det sidste potentielle vidne, og klarlægge sandheden, så den skyldige major kan retsforfølges. Hans rejse tilbage til Vietnam bliver både et opgør med fortiden og en farlig efterforskning i et nutidigt Vietnam præget af politiske spændinger, gamle traumer, romantiske relationer og personlige dilemmaer. Romanen blander militærthriller, krigsopgør og psykologisk drama.
Type: Hardcover
Spændingsroman af den amerikanske forfatter Nelson DeMille om Vietnam-veteranen Paul Brenner. Han er blevet tvunget på pension efter et opgør med en general, som han mener bærer ansvaret for hans egen datters død. Hærens efterretningstjeneste får fat i et 30 år gammelt brev fra en nordvietnamesisk soldat, som afslører, at en ung løjtnant, hvis navn i dag står på Vietnam Memorial-muren i Washington, D.C., ikke døde i kamp, men blev myrdet af sin egen major. Hæren vil have undersøgt, om den nordvietnamesiske soldat – det sidste vidne til mordet – stadig er i live, så man kan retsforfølge den undvegne major. Brenner modvilligt påtager sig opgaven og vender tilbage til Vietnam, hvor efterforskningen udvikler sig til en kompleks og farlig mission med både politiske og personlige konsekvenser. Bogen kombinerer krigsfortid, romantik, nostalgi og thriller-elementer.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Sælgers anbefalede annoncer
| Annonce-ID | 21997282 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 6.6.2026 kl. 07:16 |