Jean Michel Basquiat (after) x The Skateroom - Untitled Face
Til salg2.235 kr.
Beskrivelse
Tre skateboard-dek (after) af Jean-Michel Basquiat x The Skateroom, Untitled Face, hver 80 × 20 cm, ahorntræ med tryk, i god stand og signeret i pladen, hvid og flerfarvet, produceret i Belgien i 1982, med to Easyfix-fastgørelser pr. deck og samlet vægt 5 kg. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Det kendte portræt af et ansigt af den legendariske amerikanske neoexpressionistiske kunstner Jean-Michel Basquiat (sæt af tre skateboarddeck), der sammen udgør en smuk helhed på væggen i samarbejde med The Skateroom med en samfundsmæssig indflydelse på sociale projekter.
Designet er et råt, farverigt portræt med de karakteristiske udtrykslinjer og de fremhævede tænder, som er typiske for Basquiats anatomiske fascinationer.
Skateboarddeckene er lavet af syv-lags certificeret canadisk ahorntræ (Maple).
Hver plade er 80 x 20 cm.
Skateboarddeckene er i god
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.