Billedgalleri
RESERVERET! Dværgschnauzer søger nyt hjem
Til salg
5.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 4 år og ældre
🐾 Kærligt hjem søges til Carlos 🐾
Det er med stor omtanke og et tungt hjerte, at vi søger et nyt hjem til vores elskede schnauzer, Carlos, på 6 år.
Carlos er en sund og rask hund uden adfærdsproblemer. Han er en utrolig sød, kærlig og charmerende hund, som hurtigt vinder folks hjerter. Faktisk er alle vores venner vilde med ham, fordi han bare er en rigtig dejlig hund at være sammen med.
Grunden til, at vi søger et nyt hjem til Carlos, er ikke ham – det er vores nuværende hundeflok. Han bor sammen med to tæver, som er ret hårde ved ham, og vi føler ærligt, at han fortjener en hverdag, hvor han kan få mere ro, opmærksomhed og plads til at være sig selv.
Carlos kan sagtens bo sammen med både katte og andre hunde, så længe der også er plads til ham i familien. Han er vant til at være alene hjemme uden problemer og er generelt en nem hund at have i hverdagen.
På gåture kan han godt gø af andre hunde, hvis de provokerer ham, men han vil faktisk meget gerne hilse på dem, hvis han får lov. Han trækker lidt i snoren i starten af gåturen, og når der kommer gæster, giver han lyd de første par minutter. For os har det aldrig været problematisk – det er bare en del af den, han er.
Carlos er vokset op med børn, og der er teenagere i hjemmet. Han kan godt omgås små børn, men han sætter ikke rigtig pris på dem og er lidt forsigtig omkring dem. Derfor ønsker vi et hjem uden små børn, hvor der er mere tid og overskud til ham, end man typisk har i de travle småbørnsår.
Carlos er meget bange for fyrværkeri omkring nytårsaften og reagerer også kraftigt på høje alarmer som f.eks. en røgalarm. Når det sker, ryster han meget og gemmer sig. Derfor er det vigtigt, at en kommende ejer er opmærksom på dette og kan hjælpe ham trygt gennem sådanne situationer.
Carlos elsker nærhed og hygge. Han elsker at putte i sengen og har den sødeste vane med forsigtigt at skubbe med poten, når han gerne vil nusser og have opmærksomhed. Han eeelsker sine bamser og slæber dem gerne med ud i haven, hvor han stolt går rundt med dem. Carlos er også en utrolig kærlig onkel. Han har boet sammen med flere kuld hvalpe gennem tiden og har altid været omsorgsfuld og tålmodig over for dem. Han tager sig gerne af de små og nyder deres selskab.
Vi drømmer om at finde en ejer, som har tænkt grundigt over at få hund, har tid og overskud i hverdagen, og gerne kender lidt til schnauzer-racen og dens personlighed.
Det vigtigste for os er ikke, hvor hurtigt han flytter, men at han finder det helt rigtige hjem.
Skriv gerne en privat besked med lidt om dig selv og det hjem, du kan tilbyde Carlos.
❤️ Kun seriøse henvendelser – det her er en beslutning taget af kærlighed til Carlos.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 1.6.2026 kl. 21:03 ・ Annonce-ID: 21857799