
Billedgalleri
(1/4)
Elsa Lagorio - Figur - Keramik
Til salg1.192 kr.
Beskrivelse
Keramisk skulptur af en windhund af den italienske kunstner Elsa Lagorio, cirka 1950-tallet, 20 cm høj, 24 cm dyb, 7 cm bred, vægt 250 g, under basen signeret med initialerne L.E og modellnummer 222; i fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Smuk keramikskulptur af en greyhound, værk af den italienske kunstner Elsa Lagorio, fra omkring 1960'erne. Stykket indfanger perfekt elegancen i Mid-Century-design, med flydende linjer og en raffineret håndmalet, nuanceret i grå og sort på en hvid base.
Kunstner: Elsa Lagorio (signeret med initialerne "L.E" og modelnummeret "222" under basen).
Dimensioner: Højde 20 cm.
Tilstande: Fremragende. Genstanden er intakt, uden afskrabninger (en næsten usynlig ved øret som på billedet), ingen sprækker eller restaureringer (tilstande "Mint"). Glasuren er blank og farverne er livlige.
Detaljer: Bund dekoreret med de
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21604081 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 23.5.2026 kl. 06:21 |





