Billedgalleri
Vintage 70’er Georg Jensen "Mexico" dug og servietter
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 34 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Længde: 170 cm
Bredde: 170 cm
Mærke: Georg Jensen
Georg Jensen Damask – Ægte 70’er vintage "Mexico" dug med dertil hørende 6 (mund-)servietter
Unik mulighed for at erhverve en ægte vintage-klassiker fra Georg Jensen Damask. Det drejer sig om modellen "Mexico", designet af den anerkendte tekstilkunstner John Becker i 1970'erne. Dugen har det tidens, stramme geometriske mønster, som giver et fantastisk spil mellem de matte og blanke flader i lyset. Farven er den helt rigtige, varme sennepsgule/okkergule signaturfarve (farvekode 043) fra perioden.
Sættet er fra den originale danske produktion, vævet i 100% kraftig, kæmmet bomuld i absolut topkvalitet på det historiske damaskvæveri i Kolding. Originalt mærkat med det klassiske Knud V. Engelhardt-monogram er intakt.
Fremstår i ubrugt, flot og velholdt stand i de originale æsker.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.5.2026 kl. 16:14 ・ Annonce-ID: 21496691
