Billedgalleri
(1/4)
Ad Snijders (1929-2010) - Tahiti III
Til salg5.215 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Ad Snijders (1929 – 2010) var en Eindhovensk kunstner, tegner, collagist og billedhugger. Da han var tolv år begyndte han at tegne, og egentlig har han aldrig holdt op med det. Hans stil kan bedst beskrives som ekspressionistisk, figurativ kunst.
Både Snijders temaer og hans arbejdsmetode passede til begivenhederne i de tidsperioder, hvor han arbejdede. Dermed var hans værk altid aktuelt.
Værket af Ad Snijders har siden 1957 været udstillet i førende gallerier og museer i både ind- og udland. Så kunne hans værk ses på Stedelijk Museum i Amsterdam og flere gange i Van Abbemuseum i Eindhoven.
Mål: 150 x 122 cm
Mål med ramme: 156 x 128 cm
Rammen buet i øverste højre hjørne
Besigtigelse er naturligvis mulig. Derudover har vi vores eget internt rammeværksted, der fejrer sit 85-års jubilæum. Desuden benytter
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21446986 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 17.5.2026 kl. 06:44 |

