Billedgalleri
(1/4)
Carl Linnaeus - Centuria Insectorum Rariorum - 1763
Til salg3.166 kr.
Beskrivelse
Første udgave (1763) af Centuria Insectorum Rariorum, 32 sider, upbindet naturhistorisk værk af Carl Linnaeus, der beskriver 102 nye insekt- og krebsdyrearter. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Første udgave. 'Centuria Insectorum' (et hundrede insekter) er et taxonomisk værk fra 1763 af Carl Linnaeus, og forsvares som en afhandling af Boas Johansson; hvilken af de to mænd der skulle tillægges forfatterskabet har været genstand for en vis kontrovers.
Det indeholder beskrivelser af 102 nye insekt- og krebsdyrarter, som var blevet sendt til Linnaeus fra Britisk Amerika, Surinam, Java og andre steder.
De fleste af de nye navne, der er med i ’Centuria Insectorum’, er stadig i brug, selv om nogle er sunket i synonymi, og et var resultatet af en bedrag: en almindelig Brimstone-sommerfugl med malede pletter blev beskrevet som den nye “art” Papilio ecclipsis.
De
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21410807 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 16.5.2026 kl. 06:56 |
