Billedgalleri
mandolin, Kurt Søndergaard No 9
Varebeskrivelse
mandolin, Kurt Søndergaard No 9, Smuk håndlavet mandolin fra 2002 signeret og nummereret af Kurt Søndergaard som vist tog arven efter Johs Møller op som mandolin-bygger. Jeg kan ikke finde meget om ham udover han er afgået ved døden for nylig. Jeg kan heller ikke finde en pris på hans mandoliner ... jeg lytter gerne til forslag.
Instrumentet lyder så vidt jeg kan høre rigtig rigtig godt med en klar og fin tone. Men jeg er mere vant til basser må jeg indrømme. Men flot er den!!
Den har tilhørt en I Le Dous.
en har skrevet dette til mig: "Kurt Søndergaard startede med mandolinbyggeri i 1980. Han kendte en del til Johannes Møller, men hans største læremester var Hans Aarøe. Da denne døde, overtog Kurt modeller og værktøj og fortsatte mandolinbyggeriet frem til ca. 2010. Kurt Søndergaard døde i efteråret 2023 efter længere tids sygdom.
Kurt spillede i Mandolinorkesteret MAGIBA fra 1979 - 2017."
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 20.5.2025 kl. 18:03 ・ Annonce-ID: 2117640