Billedgalleri
(1/4)
Jérôme et Jean Tharaud - Notre cher Péguy - 1926-1926
Til salg2.608 kr.
Beskrivelse
To bind i in-8, demi læder med Art Deco-bindings signeret SCHROEDER, 'Notre cher Péguy' af Jérôme og Jean Tharaud, Plon-Nourrit et Cie, 1926, 500 sider, etui inkluderet, første udgave i fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Art Deco-bindning signeret SCHROEDER Jérome&Jean Tharaud: “Notre cher Péguy”, 1926
Jérome og Jean Tharaud: “Notre cher Péguy”, Plon 1926. Erindringer om Péguy af to forfattere, der kendte ham godt, og om figurerne i Latin Quarter omkring 1900.
2 bind i in-8; mosaikbind i lyst kalveskind med dobbelt indramning af bånd af kalveskind i engelsk grøn adskilt af et spil gyldne snore. Ryg med forhøjede led, felter prydet med snore og 2 felter. Indersider indrammet af kalveskind og gyldne snore. Indersider og forblad i grøn moire-kalveskind. Forsider mosaikindsmykning, gyldne kantlinjer på forsider og bagsider. Øverste snit gyldent,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21012822 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 2.5.2026 kl. 07:04 |




