Pierre Houles - Jean Michel Basquiat in his studio NYC 1982
Til salg14.900 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Tryk på sølvgelatine-papir kontrecollé på aluminium signeret og nummereret 3/5. Certificat af ægthed. Oprindelse Galerie Grace Radziwill
Pierre Houlès blev født i Béziers, Frankrig den 27. oktober 1945. Han flyttede til Paris i 1958. Han fik interesse for fotografering, og i 1962 tilmeldte han sig et kursus hos Studio Guégan og blev dernæst hans assistent.
I 1964 mødte Houlès Jean-Jacques Naudet under deres værnepligt i hærlens filmafdeling i Fort d'Ivry. De blev venner og flyttede sammen til New York i 1967 for at forfølge fotografering. Houlès' søster Valérie var allerede bosat i New York, og hun hjalp dem med at finde en underlejlighed i 54th Street og 6th Avenue på Manhattan. Snart flyttede de til en billigere lejlighed nede i byen. I 1969 arbejdede Houlès som assistent for Bill Silano hos Harper's Bazaar, og Naudet arbejdede
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.