
Billedgalleri
Svinø Commonwealth War Graves skrevet af Mette Magnusson
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Svinø Commonwealth War Graves skrevet af Mette Magnusson og Bogen om mindelunden ved Svinø Kirke skrevet af Kirsten Mørch-Nielsen
I løbet af 2. verdenskrig styrtede ca. 300 allierede fly ned over Danmark med ca. 2200 besætningsmedlemmer. Knapt 100 af disse besætningsmedlemmer overlevede og kom til Sverige. Ca. 300 overlevede men blev taget til fange af tyskerne. Det antages, at ca. 500 forsvandt i havene omkring Danmark.
1160 omkomne allierede besætningsmedlemmer blev begravet i Danmark. På Svinø kirkegård blev der i løbet af krigsårene begravet 108 allierede flyvere.
Denne lille bog fortæller historien om Svinø Mindelund og nogle af de skæbner, der knytter sig til dette sted.
Kommer fra et røgfrit hjem uden kæledyr
De sælges samlet for 100 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.4.2026 kl. 16:36 ・ Annonce-ID: 20923110



