Billedgalleri
Reebok Liverpool Owen 10 fodboldtrøje S fra 2000
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 23 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Størrelse: S
Gul trøje, mørkeblå detaljer – og et Liverpool-hold, der var ved at finde tilbage til toppen. Starten af 00’erne var ikke domineret af The Reds, men det var en periode, hvor fundamentet blev lagt, og hvor troen begyndte at vende tilbage på Anfield.
Midt i det hele stod Michael Owen. Hurtig, klinisk og iskold foran mål. Han var typen, der kunne være anonym i 80 minutter – og så afgøre det hele på ét øjeblik. Ballon d’Or i 2001 siger egentlig det meste. I en tid med store angribere i Europa var det den relativt lille englænder, der stod øverst.
Sæsonen 2000–2001 blev legendarisk med cup-triumfer: FA Cup, League Cup og UEFA Cup. Og netop FA Cup-finalen mod Arsenal er uadskillelig fra Owen – to mål til sidst, ren opportunisme, og pludselig var Liverpool vindere. Det er øjeblikke som dét, der gør en trøje til mere end bare stof.
Designet er klassisk Reebok fra perioden – enkelt, funktionelt og med Carlsberg-logoet som en central del af identiteten. Men det er ryggen, der stjæler billedet her. “OWEN 10” – et navn, der stadig vækker minder om fart, mål og afgørende øjeblikke.
Skal du eje en fodboldtrøje fra en æra, hvor én spiller kunne vende en finale på få minutter?
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 27.4.2026 kl. 09:14 ・ Annonce-ID: 20890151
