Billedgalleri
(1/3)
Inaktiv
De arabiske folks historie af Albert Hourani (Bog)
Til salg52 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen | Gå til varen | for at se den i vores webshop: www.orderly.shop.
Forfatter: Albert Hourani
Sprog: Dansk
Antal sider: 572
Forlag: Gyldendals Bogklubber
Udgivelsesår: 1998
Et videnskabeligt, historisk værk om de lande, hvor arabisk er hovedsproget og islam den mest udbredte religion. Bogen dækker perioden fra Muhammeds fremkomst i 600-tallet til slutningen af 1980'erne. Giver en god baggrund til forståelse af de dramatiske begivenheder som er indtruffet i den arabiske verden siden den blev skrevet. Golfkrigen, den "syriske fred" i Libanon, fredssamtalerne om Palastina og nedkæmpelsen af den islamiske bevægelse i Algeriet.
Titel: De arabiske folks historie
Genre: Historisk
Type: Hardcover
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20847989 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 26.4.2026 kl. 05:11 |





