Billedgalleri
1-årig labradoodle søger kærligt hjem, hvor der allerede er en anden hund
Til salg
12.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 1 år
Jeg søger et nyt hjem til min sødeste labradoodle Albus på 1 år (født 24.04.25). Jeg er desværre blevet nødt til at indse, at Albus ikke kan trives hos mig, da han ikke kan være alene hjemme. Jeg søger derfor et nyt hjem til ham, hvor der er en anden hund i forvejen, så han ikke efterlades alene – dette er som udgangspunkt et krav, som ikke kan fraviges.
Albus er en utrolig sød, social og nysgerrig unghund, som trives bedst i selskab med andre. Jeg har haft Albus fra han var 8 uger, og jeg har trænet alene-hjemme-træning med ham fra start. Trods kontinuerlig træning og et længere forløb med en adfærdstræner, må jeg erkende, at det ikke er noget, han kommer til at kunne trives med.
Derfor søger jeg et hjem til ham, hvor der allerede er en anden hund – dette er et krav, da han har brug for selskab og tryghed i hverdagen. (Jeg har desværre ikke selv mulighed for at tage endnu en hund ind.)
Om Albus:
• 75 % puddel (labradoodle)
• Vejer ca. 14 kg og forventes at blive 15–16 kg
• Fælder ikke og anses som allergivenlig (dog ingen garanti – jeg er selv allergiker uden problemer)
• Vant til pelspleje og klipning
• Vaccineret efter gældende anbefalinger
• Chippet og registreret i Dansk Hunderegister
• Købt som familiehund, har ikke stamtavle
• Ikke kastreret
Temperament og hverdag:
Albus er en rolig og meget kærlig hund, som elsker mennesker (både børn og voksne) og andre hunde. Han er nem at have med og trives i sociale sammenhænge. Han elsker gåture, leg, træning og ikke mindst nærvær og hygge.
Han er:
• Renlig
• Har gået til hvalpetræning
• Vant til forskellige miljøer (by, café, skov, strand mv.)
• Tryg ved transport (bil, ladcykel og offentlig transport)
Jeg søger et hjem, hvor:
• Der allerede er en anden hund (han kan være alene med en anden hund)
• Der er tid og lyst til at være meget sammen med ham
• Der er fokus på træning, stimulering og tryghed
• I bor gerne på Sjælland, så vi kan mødes flere gange og sikre det rette match
Det er meget vigtigt for mig, at Albus kommer det helt rigtige sted hen.
Alle hans ting medfølger naturligvis.
Hvis du/I tænker, at Albus kunne være et match, så skriv gerne lidt om jer selv, jeres hverdag og jeres motivation for at tage Albus ind hos jer. Skriv også gerne fra hvornår, I ville kunne overtage Albus.
Med håb om at finde det helt rette hjem til Albus ❤️
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.4.2026 kl. 20:55 ・ Annonce-ID: 20784943