Billedgalleri
Narrativ organisationsudvikling – At forme fælles mening …, 2. udgave
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
”Narrativ organisationsudvikling – At forme fælles mening og handling”, Michala Schnoor. Hæftet indbinding, 2. udgave, 2. oplag. Udgivet i 2015 af Dansk Psykologisk Forlag. 295 sider, illustreret.
Meget fin stand – har ca. 30 sider med enkelte gule highlight-overstregninger, men ellers er alle siderne rene og pæne uden noter, understregninger e.l
Se også mine andre annoncer med bøger om organisation og ledelse.
Beskrivelse af bogen:
NARRATIV ORGANISATIONSUDVIKLING handler om fortællingers virkelighedsskabende kraft i organisationer, og hvordan de påvirker det sociale liv og den organisatoriske resultatskabelse.
På en lettilgængelig og praksisnær måde tager bogen læseren med på en rejse gennem narrative idéer og giver inspiration til, hvordan de kan bruges til at skabe læring og udvikling i organisationer. Røde tråde gennem bogen er temaer om magt og etik, kommunikation, ledelse og samarbejde. Denne nye udgave er udvidet med et helt nyt kapitel om strategisk forandring og udvikling, der stiller skarpt på strategisk ledelse og følgeskab i en narrativ optik.
Bogen er fuld af inspirationshistorier, interview med narrative praktikere og en vifte af konkrete metoder, værktøjer og modeller. NARRATIV ORGANISATIONSUDVIKLING er skrevet til ledere og konsulenter, der arbejder med at skabe læring og udvikling i organisationer. Medarbejdere, tillidsvalgte, undervisere og studerende med interesse for læring og organisationsudvikling, kan også få gavn af bogen.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.4.2026 kl. 15:51 ・ Annonce-ID: 20753079



