Billedgalleri
FARMAKOLOGI, Inge Olsen, emne: anden kategori
Varebeskrivelse
FARMAKOLOGI, Inge Olsen, emne: anden kategori, FARMAKOLOGI - 3. udgave, Inge Olsen
Kan sendes for 42 kroner. Se gerne mine andre annoncer. Samme fragtpris uanset hvor mange bøger du køber.
Kan også afhentes i Erritsø ved Fredericia.
Pris: 50,-
Forfatter: Inge Olsen
Forlag: Munksgaard Danmark
Udgivet år: 2007, 3. udgave, 2. oplag
Indbinding: Softcover
Sprog: Dansk
Tilstand: Pænt eksemplar
"Farmakologi, 3. udgave" er en grundlæggende og indsigtsfuld bog, der dykker ned i den komplekse verden af lægemidler og deres indvirkning på kroppen. Med fokus på både almen og særlig farmakologi præsenterer værket de centrale begreber inden for farmakokinetik og farmakodynamik, som er uundgåelige for enhver sundhedsfaglig professionel.
Bogen udforsker de specifikke virkninger, virkningsmekanismer og bivirkninger af forskellige lægemidler, herunder nye kapitler om medicin til rygeophør og behandling af impotens. Desuden belyser den kritiske emner såsom akutte forgiftninger og de nødvendige behandlingsmetoder, hvilket giver læserne en praktisk forståelse af akut intervention.
Med afsnit fra eksperter som Birgitte Bjeld og Sonja Bek understreges sygeplejerskens centrale rolle i medicinhåndtering, kvalitetssikring og patientsikkerhed. Bogen er derfor ikke kun en teoretisk ressource; den fungerer også som et vigtigt opslagsværk for sygeplejestuderende samt andet sundhedspersonale, såsom farmakonomelever og radiografstuderende, der ønsker at forbedre deres medicinske viden og praksis.
"Farmakologi" er således en god guide i det kliniske arbejde, der kombinerer teori med praktisk anvendelse.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.11.2024 kl. 10:08 ・ Annonce-ID: 206953