Billedgalleri
John Wayne: Forfølgeren/ The Searchers 2DVD
Til salg
150 kr.
Varebeskrivelse
Instruktør John Ford.
Med The Searchers har John Wayne og instruktøren John Ford skabt en uforglemmelig saga om det nye land og de mænd og kvinder, der udfordrede det.
John Wayne spiller Ethan Edwards, hvis familie er blevet dræbt af Comanche-indianere. Nu har de taget hans niece til fange, og han drager ud for at finde hende. Han vil ikke overgive sig til hverken sult, tørst, ensomhed eller elementernes rasen. I sin besatte søgen finder Ethan noget uventet: sin egen menneskelighed.
The Searchers er en af de mest indflydelsesrige film nogensinde. Filmen indeholder scener, som er en "eminent sammensmeltning af instruktion, kameraarbejde og skuespil, som var det filtreret gennem en mesterinstruktørs øjne"
Det er en dyster western som John Ford har skruet sammen. Vi er i hans elskede Momument Valley, hvor naturens momumenter knejser for hans kamera. De åbne vidder med på alle måder bredskulrede John Wayne i hovedrollen. Da vi skriver 1956, er forståelsen af indianere stadigvæk den i rollen som barbare, der dræber, nedbrænder og bortfører og de hvide kvinder der slipper levende fra det, beskrives som værende modne til indlæggelse på den lukkede.
Men Wayne er langtfra den renskurede helt, han har sine menneskelige fejl, som ind imellem sætter vores sympati for ham på prøve. Det er på alle måder en bitter film: En bitter jagt, en bitter forfølger, en bitter kæreste, en bitter forsmået kommende ægtemand, men den ender naturligvis som den skal. Og finalesekvensen er et visuelt mesterværk. I sin senere film, "Cheyenne Autumn", skifter John Ford dog ganske syn på indianerne, men den ligger 8 år ude i fremtiden i 1956.
Ny restaureret version af filmen
Lyd: Engelsk DD1.0 Mono
Introduktion af John Wayne's søn Patrick Wayne
Kommentarspor af filminstruktøren/John Ford-eksperten Peter Bogdanovich
The Searchers - An Appreciation (2006, 31:01)
A Turning of the Earth - John Ford, John Wayne and The Searchers (1998, 33:10)
Fire Behind the Cameras-segmenter fra serien Warner Bros. Presents (21:49):
Meet Jeffrey Hunter (Jeffrey Hunter interview)
Meet Natalie Wood (Natalie Wood interview)
Monument Valley
Setting Up Production
Original biograftrailer
Max Steiner har skrevet musikken.
Warner Brothers 1956 - 2DVD
Danske undertekster på filmen.
Som ny!
/sagajohnwayne/
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 20.4.2026 kl. 00:59 ・ Annonce-ID: 20687848



