Billedgalleri
’Den Skotske Kvinde I+II’., H. F. Ewald., genre: roman
Varebeskrivelse
SENDER GERNE MED GLS/DAO!
’Den Skotske Kvinde I+II’., H. F. Ewald., genre: roman, Udgivet af Baltisk Forlag, 1928. I alt 638 sider. God papir og bogbinderkvalitet. Marmorerede indsatsblade. Illustreret med en fin indledningsvignet, og vignet ved hvert kapitels første bogstav. Indbundet i halvlæder, med rygdekoration og titel i guld.
En smuk bog i fin stand, der gør sig godt i enhver bogreol.
Grevens fejde (1534-36) er i fuld gang i Danmark.
Samtidig hærger Skipper Clement og 'Bondehæren', mens Luthers tilhængere og katolikkerne ligger i blodig religionskrig. Det danske rige er på randen af sammenbrud, men Kristian 2. sidder magtesløst indespærret på Sønderborg Slot.
I denne turbulente tid fuld af usikkerhed og kaos gifter den unge skotske kvinde Genete sig med godsejeren Mogens Løvenbalk og bliver dermed frue på herregården Tjele.
Hans Frederik Ewald (1821-1908) var en dansk forfatter, der blandt andet skrev en lang række historiske romaner. Han udgav blandt andet romanen "Svenskerne på Kronborg" i 1867 efter et ophold i Helsingør og vandt ligeledes stor anerkendelse for sine sociale romaner. H.F. Ewald er far til forfatterne Theodor og Carl Ewald.
Forsendelse til GLS-Pakkeshop, kr. 50,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.4.2025 kl. 11:20 ・ Annonce-ID: 2068077