Billedgalleri
Danmark 🇩🇰 DBU fodboldtrøje herre XL rød
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 23 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Størrelse: XL
Den her Danmark fodboldtrøje ligner noget fra en tid, hvor fodbold stadig var lidt mere simpelt. 1988 – et år hvor Danmark stadig levede højt på arven fra “Danish Dynamite”, selvom resultaterne ikke helt fulgte med længere.
Fakta:
* Landshold: Danmark 🇩🇰
* Mærke: Hummel
* Oprindelig årgang: 1988 (remake ca. 2019)
* Størrelse: XL
* Stand: Flot stand
FODBOLDMINDER
Slut-80’erne var en mærkelig periode for Danmark. Efter EM 1984 og VM 1986 var forventningerne enorme, men virkeligheden begyndte at indhente holdet. EM 1988 blev en brat opvågning med tre nederlag – og et tydeligt signal om, at en æra var ved at ebbe ud.
Alligevel var der stadig klasse på holdet. Spillere som Morten Olsen, Preben Elkjær og Michael Laudrup bar stadig trøjen, og selv når resultaterne svigtede, var der stadig noget ved måden Danmark spillede på. Teknik, mod og viljen til at angribe – det forsvinder ikke fra den ene dag til den anden.
Trøjen i sig selv er klassisk Hummel: enkel, grafisk og med de ikoniske vinkler på ærmerne. Den repræsenterer en tid, hvor design ikke skulle være avanceret – det skulle bare fungere og være genkendeligt.
Som remake bringer den historien tilbage. Ikke fordi Danmark vandt det hele i 1988 – men fordi det var en del af fortællingen. En overgang. Et farvel til én stor generation og starten på noget nyt.
Er det her trøjen, der minder dig om, at selv de største hold også har deres overgangsperioder?
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.4.2026 kl. 14:23 ・ Annonce-ID: 20669115
