Billedgalleri
(1/4)
Verrerie de Scalimont - August Walther & Söhne - Skål - ATLAS - 24 cm - Oural...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Art Deco uran glas centrumfat Atlas, designet af August Walther & Söhne og produceret af Verrerie de Scalimont i Belgien i 1930’erne; grønt glas, cirka 24 cm i diameter og 11 cm i højden, på tre fødder med små chips i fødderne, i god vintage stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Stort Art Deco Uraniumsglas-centrepiece “Atlas”, August Walther Design – Produceret af Scailmont, Belgien, 1930’erne
Et imponerende og rummeligt Art Deco-centrepiece i levende uraniumsglas, dateret til 1930’erne. Denne slående skål er baseret på den velkendte ”Atlas”-model, oprindeligt designet af August Walther & Söhne og illustreret i tidsrigtige kataloger.
Designet har dristige, flydende reliefmotiver med stiliserede organiske skruer og teksturerede baggrunde, karakteristiske for det dynamiske og dekorative sprog i Art Deco-glas. Den skulpturelle form er hævet på tre fødder,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 20650446 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 20.4.2026 kl. 06:18 |
