Billedgalleri
[NY] Frygtens Pyramide/Young Sherlock Holmes DVD
Varebeskrivelse
Instruktør Barry Levinson.
Hvordan ville det have set ud, hvis Sherlock Holmes og Dr. Watson havde mødt hinanden som drenge i skolen? Ja, det er jo elementært – eventyr fra ende til anden! Og det er lige præcis, hvad instruktør Barry Levinson (Diner, Rain Man, Bandits) byder på i denne spektakulære film, der er spækket med special effects, hvor superdetektiven får sin allerførste sag!
London hærges af en række bizarre mord, og Sherlock Holmes og hans nye ven John Watson bliver uforvarende viklet ind i dette mørke mysterium. Så går det løs, og den vordende detektiv roder sig ind i et nervepirrende eventyr for at opklare den mest fantastiske sag i sin noget usædvanlige karriere!
Holmes og Watson mødes som teenagere og løser deres første mysterium sammen. Selv om denne film er instrueret af den glimrende Barry Levinson, er det Steven Spielberg og hans velkendte fokuseren på børnenes verden og fantasi, der står bag. Ægte Holmesianere vil næppe finde meget at tygge på, men ser man bort fra dette aspekt, kan man nyde filmen for dens spændende historie og filmiske tricks. Og husk at se den HELT til ende!
Spielberg var det hotteste hotte i 80erne, og producerede mange film i den periode. Filmene begyndte at svigte og frygten for ikke at slide sit navn op, besluttede han at oprette Amblin Entertainment som således andre produktioner blev markedsført sig som. I dag er tiden en anden og han har fundet et naturligt leje.
Paramount Pictures - Amblin Entertainment 1985 - DVD
Danske undertekster.
Helt ny!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.2.2025 kl. 18:14 ・ Annonce-ID: 2039799