95 kr.

SENDER GERNE MED GLS/DAO!
'Erik Menveds Barndom'., B. S. Ingemann., genre: roman, Udgivet af Nordisk Forlag, 1912. 463 sider. God papirkvalitet. Indbundet smukt i det der kaldes komponeret hellærred, med rygtitel i guld.
Bogen er i god stand – lille smule afbleget på ryggen, og med lille afriv (se billede) intet der forstyrrer teksten.
Det er en historisk fortælling fra 1200-tallets Danmark.
Efter mordet i Finderup Lade, 1286, kæmper Peder Hessel og andre kongetro mod truslen fra oprøreren Marsk Stig for at sikre den unge Erik Menved tronen.
Erik Menveds Barndom, blev skrevet i 1828 af B.S. Ingemann, inspirerede Lise Nørgaard, dengang 8 år, til at gå videre i bøgernes verden. Hun lærte at læse ganske tidligt og læste mange bøger allerede som seksårig. Hun havde altid en bog med sig.
Men en dag tog hendes far en bog ud af hånden på hende og opdagede, at det var en fjollet pigebog. Derefter gik han ud i byen og købte B.S. Ingemanns romaner til hende.
Den første, hun læste, var Erik Menveds Barndom, en digterisk genskabelse af historien om kongesønnen, hvis far blev myrdet i Finderup Lade. Den gjorde et enormt indtryk på hende. Fra den dag, hun begyndte at læse den, kunne hun kende forskel på skidt og kanel i litteraturen.
Og jeg kan kun være enig!
Jeg har endvidere, af Ingemann, ’Valdemar Seier’ og ’Prinds Otto’ til salg til en god pris.
Forsendelse til nærmeste GLS-pakkeshop, kr. 40,-
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 17.4.2025 kl. 13:14 ・ Annonce-ID: 2028000