Billedgalleri
(1/4)
Arthur Gibson 'Årets foto' - juli 1985 - 1980-1990
Til salg1.639 kr.
Beskrivelse
Arthur Gibson, fotograf/brand, tilbyder et 40 × 48 cm farvefotografi med titlen The photo of the century, taget i juli 1985 i Storbritannien i perioden 1980–1990, i god stand med mindre aldersmærker, monteret i en klassisk træramme med matte og glas og med signaturer på matten. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette er Arthur Gibsons berømte fotografi, taget i juli 1985 og blevet hædret som »årets foto« fordi det fanger tre ikoner for britisk ingeniørkunst og prestige i én ramme: den supersoniske Concorde, RAF Red Arrows-akrobatikhold, og transatlantiske passagerskibet Queen Elizabeth 2. Fotografiet blev taget under en flyvetur over Atlanten (ud for Storbritanniens kyst) under Royal International Air Tattoo.
Dette er ikke et fotomontage; udfordringen lå i præcisionen i justeringen. Concorde måtte flyve så langsomt som muligt for at få formationen af de langsommere
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19949915 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 28.3.2026 kl. 06:14 |



