Billedgalleri
(1/4)
Spejl - Rotting, Rattanmarv - Et strorligt spejl af rattan
Til salg969 kr.
Beskrivelse
Stor flettevævet spejl med oval glas i en større rektangulær ramme, fremstillet i Frankrig i 1970’erne, i god stand med få brugsspor og aldersrelaterede plettede, mål 78 cm høj, 58 cm bred og 2 cm dyb. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Spejlet består af et centralt ovalt glas, indrammet i en bredere rektangulær ramme.
Tressearbejdet er særdeles komplekst og detaljeret.
Ovalens kontur fremhæves af en bred kant i fladt fletværk, der minder om en tyk hårfletning og giver relief og tekstur.
Rummet mellem ovalt og den rektangulære ramme er fyldt med delikate voluter og spiraler (påmindende bregneblade eller barokke motiver fortolket i en naturlig version).
De lige sider af rammen er dækket af en tæt indvikling af tråd eller fibre, hvilket giver hele sætningen et færdigt og robust udseende.
Rattan-, pil og flettede fibre havde sin storhedstid i
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19947531 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 28.3.2026 kl. 05:28 |
