Japansk hængende rulle – Kvinde med kurv vandrer langs en skovsti med hund - ...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Japansk ophængningsscroll af silke og papir, fra 1900–2000, viser en kvinde med en bambuskorg på ryggen, der går langs en skovsti med en hund; god stand, 214 cm høj og 64,5 cm bred, ægte/original. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette traditionelle japanske hængende rulle portrætterer en fredelig landlig scene langs en rolig bjerg- eller skovsti. I kompositionen ses en kvinde gående langs stien, mens hun bærer en bambusbasket på ryggen. Følger tæt bagved hende en lille hund, hvilket tilfører et charmerende og livligt element til det rolige landskab.
Scenen fanger skønheden i hverdagslivet på landet, med delicate brushwork der antyder træer, løv og den snoede sti gennem bjergene. Kunstneren formidler en følelse af ro og enkelhed, der afspejler traditionel østasiatisk landskabsæstetik og harmonien mellem mennesker og natur.
Hængende ruller som denne blev ofte
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.