Billedgalleri
Broen ved Remagen
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Udgået dansk DVD udgave med dansk omslag og danske undertekster.
Om filmen:
BROEN VED REMAGEN (DVD)
Klassisk stjernespækket og storslået krigsfilm med bl.a. George Segal, Robert Vaughn, Bex Gazzara og E.G. Marshall på rollelisten!
2. Verdenskrigs ærefulde højdepunkter står i skarp kontrast til de umådelige tragedier, der udspilles, når to mægtige hære står over for hinanden under krigens sidste uger. Amerikanerne har brug for en bro til at fortsætte fremrykningen, og tyskerne har brug for en bro til at trække 50.000 soldater tilbage og styrke forsvaret af fædrelandet. Den eneste tilbageværende bro over Rhinen befinder sig i den lille by, Remagen, der derfor pludselig bliver centrum for mere end 100.000 soldaters desperate kamp i et nådesløst slag.
Filmen viser kampenes udvikling fra både de allieredes og fra tyskernes synsvinkel og fokuserer på alle de små og store begivenheder, der får historien til at leve som et realistisk dokument over krigens kompromisløse og skæbnesvangre natur for tusinder og atter tusinder af ganske almindelige mennesker, hvis liv af skæbnen er blevet begrænset til at dræbe eller selv at gå til grunde.
Filmen er instrueret af John Guillermin, der bl.a. også instruerede katastrofefilmen "Det tårnhøje helvede" og originalversionen af krimi-klassikeren "Døden på Nilen".
Medvirkende: George Segal, Robert Vaughn, Ben Gazzara, Bradford Dillman, E. G. Marshall, Peter Van Eyck, Heinz Reincke, Bo Hopkins m. fl.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.2.2025 kl. 11:55 ・ Annonce-ID: 1991411