
Billedgalleri
Sidste tog til London, af Meg Waite Clayton
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
En rørende og barsk, men også livsbekræftende roman om en kvinde, som satte livet på spil for at redde børn fra nazisternes udryddelseslejre.
Med udgangspunkt i to familiers barske skæbne i 30’ernes Wien beretter Clayton om et grusomt kapitel i Europas historie – og en kvindes heltemodige indsats for at redde så mange liv som muligt fra nazisternes favntag. Romanen er baseret på virkelige hændelser og er en uafrystelig og gribende beretning.
Clayton levendegør på mesterlig vis tilværelsen i Wien i årene op til Hitlers overtagelse af magten i Østrig, skiftet fra en ubekymret overklassetilværelse til kaos og forfølgelse og ikke mindst den desperation, der opstår, efterhånden som de øvrige europæiske lande ét efter ét lukker grænsen for de mange flygtninge, der forsøger at flygte fra naziregimet. Men med sit eget liv som indsats redder Truus Weijsmullers tusindvis af børns liv, og hun tjener som både forbillede og inspiration til eftertiden.
Sidste tog til London er en rørende og barsk, men også livsbekræftende roman om en kvinde, som satte livet på spil for at redde børn fra nazisternes udryddelseslejre og bringe dem i sikkerhed i Storbritannien.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.3.2026 kl. 12:44 ・ Annonce-ID: 19889674
