Fichet Rue de Richeliew 43 Paris - Alexandre Fichet - Pengeskab - Metal-laker...
Til salg6.705 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Meget sjælden og umulig at få fat i et pengeskab
Fichet er et kendt fransk mærke, der specialiserer sig i sikkerhedsprodukter, såsom låse og pengeskabe.
Skiltet bærer adressen "43 (eller 45) Rue de Richelieu, Paris", der var virksomhedens historiske hovedkvarter.
Grundlæggeren, Alexandre Fichet, er kendt for at have opfundet den første lås, der interlåses, og den første model af et pengeskab.
Pengeskabet fremvises i auktion i fundet tilstand for ikke at ændre dets skønhed og originalitet, se foto
Låsen er til stede men ikke funktionel, da nøglerne mangler
Pengeskabet er et flot møbel
Inde i pengeskabet på den nederste indvendige del er der et andet lille pengeskab, men låses med nøgle, som ikke er til stede, men det er blevet tvunget, frontpanelet er løst, og det ligger og sidder fast.
Misure
Altezza 163
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.