Billedgalleri
(1/4)
Olympus Ace-E with 3 lenses as set in very beautiful and working condition. R...
Til salg2.980 kr.
Beskrivelse
Olympus Ace‑E rangefinder kamera med tre linser i næsten ny tilstand, testet og fungerer, 35 mm film, serienummer 106602, produceret i 1950–1960. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
I 1958 bringer Olympus deres første rangefinder (måle-finder) kamera med udskiftelige objektiver på markedet. Året derefter i 1959 blev en anden model, Ace-E, lanceret med en indbygget Selenium lysmåler.
Produktionen blev i sidste ende stoppet i 1961, fordi Olympus ikke kunne konkurrere med andre giganter som Nikon, Canon og Leica, der også solgte rangefinder-kameraer.
Denne tilbudte sæt med sine 3 originale objektiver er i en meget smuk (måske endda næsten ny stand) tilstand. Men jeg fastholder min beskrivelse ved meget smuk og godt fungerende.
Kameraet har 3 søgerkadrer til at genkende objektiverne på 3,5 cm, 4,5 cm og 8 cm.
Lysmåleren eller rangefinderen har stadig et
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19804960 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 24.3.2026 kl. 05:40 |