Vase - Emalje, Cloisonné - Et cloisonné vase med blå baggrund og blomstrende ...
Til salg10.430 kr.
Beskrivelse
Japansk cloisonné shippō vase fra Taisho-perioden (ca. 1920) med blå bund, 24 cm høj, 15,5 cm bred og dyb, dekorativt med flerfarvede krysantemum udskåret med sølvtråde, i god brugt stand med aldersrelaterede mærker og pletter, inklusive ægthedscertifikat. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
En ginbari cloisonné shippō-vase med en gennemskinnelig rubinrød bund, fint indgraveret med et motiv af bambusblade og svalor i flugt, synligt under emaljen.
Overfladen har den karakteristiske gravede håndværk, der giver jorden liv og skaber skiftende refleksioner gennem den transparente emalje. Foran udvikler sig en rig dekoration i polykrome emaljer omkranset af fine sølvtråde, der skildrer talrige blomstrende krysantemumer (kiku 菊).
Japansk cloisonné er en af de mest raffinerede former for dekorativ kunst. Oprindeligt adopteret fra Kina, blev teknikken forfinet af
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.