Billedgalleri
De otte - forfatter: Katherine Neville - resumé i annoncen herunder
Til salg
25 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
De otte - forfatter: Katherine Neville - resumé i annoncen herunder
Hardback - 637 sider
Pris: 25 kr
Om bogen:
I år 687 får Karl den Store foræret et uhyre værdifuldt og magisk skakspil, der giver ejeren ubegrænset magt. Skakspillet bliver herefter genstand for flere hundrede års jagt og drømme, og dukker op i 1790 i Frankrig, hvor den unge nonne, Mireille, indleder en intens jagt på skakspillets mysterium, for at det ikke skal falde i de forkerte hænder under revolutionens magtkampe. I 1973 bliver revisoren og computereksperten, Catherine Velis inddraget i skakspillets gåde, da hun på en arbejdsopgave havner i Algeriet, hvor skakspillet efter sigende befinder sig. Catherine er nemlig selv en del af spillets gåde, og hun kæmper for at finde ud af hvordan og ikke mindst hvorfor. Historiens synsvinkel skifter mellem Catherine og Mireilles afdækning af mysteriet, og de to heltinders farefulde færd, bliver beskrevet intenst og medlevende. Bogen er fyldt med koder og gåder, historiske verdensberømtheder og man kan dufte og smage det smukke Algeriet.
Jeg tager gerne kontanter eller mobile pay.
Se også mine mange andre annoncer.
Kan afhentes i Tårnby. Kommer dagligt til Nyropsgade i centrum af København og regelmæssigt til Hagedornsvej ved Gentofte og Grauballe ved Silkeborg, så vi vil også kunne aftale afhentning der.
Jeg er ikke fan af fiks og færdig konceptet, men jeg har været på DBA som valideret bruger siden 2021 og jeg sender selvfølgelig gerne direkte - eksempelvis med DAO, GLS eller PostNord (i god og sikker indpakning) på købers regning og risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.3.2026 kl. 17:01 ・ Annonce-ID: 19763933




