
Billedgalleri
Drager over Kabul, Forfatter: Morten Hesseldahl - resumé i annoncen
Til salg
25 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Drager over Kabul, Forfatter: Morten Hesseldahl - resumé i annoncen herunder
Hardback - 302 sider
Pris: 25 kr
Om bogen:
"Først en død mand og nu en hel kasse djævelskab". Sådan lyder en tør konstatering fra en politimand i denne ualmindeligt vellykkede højaktuelle samfundsrevsende spændingsbog. Og den døde mand hedder Muhammed og den begravede kasse er fyldt med bombemateriale. Men der er meget andet aktuelt sprængstof i bogen end frygten for islamisk terror. Her er også en udenrigsminister som måske eller måske ikke ligner nogen man bør kende fra en regering som jeg ikke vil nævne her. Det er ham som med en glædelig tanke om børn, som atter sætter drager op i Kabul, giver bogen titel. Samtidig er der i Holland foregået ting som ligner noget, man kender fra virkeligheden, her er en filmmand blevet myrdet, og en islamkritisk kvinde byder fundamentalisterne modig trods, konkret i et dialogmøde med den afghanske præsident. Flere sideløbende handlinger, som er en velkendt effekt i politiske thrillere, giver også plads til en ung dansk kunstnertype, der måske møder sit livs femme fatale, og til hede iranske præsidentdrømme om atomvåben. Og hænger alt måske til sidst sammen ligesom i virkeligheden?
Jeg tager gerne kontanter eller mobile pay.
Se også mine mange andre annoncer.
Kan afhentes i Tårnby. Kommer dagligt til Nyropsgade i centrum af København og regelmæssigt til Hagedornsvej ved Gentofte og Grauballe ved Silkeborg, så vi vil også kunne aftale afhentning der.
Jeg er ikke fan af fiks og færdig konceptet, men jeg har været på DBA som valideret bruger siden 2021 og jeg sender selvfølgelig gerne direkte - eksempelvis med DAO, GLS eller PostNord (i god og sikker indpakning) på købers regning og risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 21.3.2026 kl. 10:06 ・ Annonce-ID: 19712908



