西京 (Seikyō), - Te service (25) - Porcelæn - Japansk porcelæns-te
Til salg1.639 kr.
Beskrivelse
Et sæt japansk porcelæns-te-service med 25 dele, fra Meiji-perioden (ca. 1890–1910), produceret i Awataguchi, Kyoto og mærket 西京 (Seikyō); indeholder kande med låg, kopper, underkopper og desserttallerkener, håndmalet med narrative scener af samuraileve og hverdag, i god brugt stand med en lille hak i kandelaberens låg og mindre slitage på gildingen. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Japansk porcelæns-te-service dekoreret med narrative scener af samuraj-livet, Kyoto, sen 1800-tallet – begyndelsen af det 20. århundrede.
Dette forfine japanske te-service er håndmalet med en række delikate narrative scener, der skildrer figurer fra traditionelt japansk liv. Dekorationen kombinerer bløde monokrome landskaber med fint farvede figurer, hvilket danner små billedlige kompositioner på tværs af de forskellige stykker.
Flere scener viser samuraier, der er i kampsportstræning
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.