Billedgalleri
Sony STR-DH190 - billig men fin receiver fra 2023
Til salg
799 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Sony
Denne fine og kun få år gamle receiver giver dig både en fed forstærker, en følsom FM-radio, indgang for pladespiller og fire andre analoge apparater (fx CD og båndoptager) + mulighed for Bluetooth-opkobling.
Pladespiller-indgangen har en fin RIAA-forstærker indbygget, så du er klar til LP'erne med det samme uden at skulle bruge ekstra penge.
Elektronikken er omgivet af et solidt og stift kabinet, og alting betjenes nemt via den medfølgende fjernbetjening.
Den indbyggede FM-radio med automatisk søgefunktion giver dig mulighed for at gemme op til 30 yndlingsstationer.
Forstærkeren er kraftig med 2x100 watt udgangseffekt, så den kan spille højt selv med relativt ”tunge” højttalere. Og apropos højttalere har DH 290 mulighed for tilslutning af 2 sæt, så du fx kan have fed lyd i to rum.
Lydkvaliteten er rigtig fin og alting fungerer 100% perfekt.
Kabinettet er uden store skrammer, men med lidt mindre brugsspor – se fotos.
Her får du lige lidt data:
100 Watt - 8 Ohm - ved 1 kHz -THD 1% - 2 kanaler
Tuner-bånd: FM
Tunertype: Digital radiotuner
Antal forhåndsindstillede FM-stationer: 30
Mål i cm. (BxHxD): 43 x 13,3 x 28,4
Vægt : 6,7 kg.
Årgang: 2023
Nypris: 2.799,-¨
Kan ses, høres og hentes i Korsør eller leveres mod betaling
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 20.3.2026 kl. 19:13 ・ Annonce-ID: 19686479
