Billedgalleri
(1/4)
Tamara de Lempicka (after) - La Belle Rafaëla (XL)
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Tamara de Lempicka – La Belle Rafaëla
Lærredet forestiller en nøgen kvinde liggende, grebet i en stilling af sensuel tilbagelænethed og samtidig skulpturel. Kroppens kurver gengives med fyldige og glatte konturer, næsten marmorøse, mens de røde læber og den udtonede baggrund understreger maleriets erotiske og raffinerede intensitet. Det er et værk, der indkapsler moderniteten og kvindelighedens dristighed i 1920’erne og 1930’erne.
Perfekt som indretningsdetalje til sofistikerede rum, det passer ind i elegante saloner, private gallerier og rum med minimalistisk design, hvor kontrasten mellem subjektets sensualitet og den geometriske aftegning skaber en unik scenografisk virkning.
Disse elementer er grundlæggende for at skelne et ægte tryk fra en uautoriseret kopi.
Opdag vores udvalg: følg vores konto, så du ikke
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19623645 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 18.3.2026 kl. 06:06 |

