Erka pneumothoraxapparat nr. 5025, fremstillet i Tyskland og dateret til ca. 1930–1940, af metal og glas, i god brukstilstand med mindre aldersrelaterede tegn. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Pneumothoraxapparat "Erka" nr. 5025 (typeplade) i en trækasse.
Glaskugler med skala, justerbare i højden. Tilsluttet via gummislange, glasadaptere og en firevejsventil. Gummipumpebold; trykindstillingsskala; bærbar trækiste med åbninger i siden og på toppen.
Fuldstændigt apparat i meget god stand. Trækuffert i rimelig stand.
Dette apparat blev brugt til behandlingen af lunge-tuberkulose.
Ud over diæt- og klima terapi for tuberkulose blev i begyndelsen af det 20. århundrede en kirurgisk behandling af tuberkulose udviklet: pneumothorax ("pneumothorax artificiale"), først foreslået af Carlo Forlanini (1847-1918) i 1888, suppleret med ribresektion, pleuraplastik og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.