Billedgalleri
(1/4)
Andy Sweet (1953-1982) - Musicians in Lummus Park, Miami Beach FL, 1979
Til salg9.685 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Fine art-tryk (digitalt), nummereret 1/10, underskrevet af rettighedshaveren
Andy Sweet (1953-1982)
Andrew John Sweet bosætter sig i Miami Beach som ung fotograf efter studier ved Beaux-Arts ved University of Colorado Boulder i 1977. Han beundrer da Diane Arbus’ arbejde og eksperimenterer især med de kreative muligheder i farvefilm.
Då han ankommer til Florida, interesserer Andy Sweet sig for de ’ældre’ i South Beachs jødiske fællesskab. Før opståelsen af den samtidige myte om Miami, fra serien »Miami Vice« til studenterarrangementerne »Spring Breaks«, husede South Beach i halvfjerdserne USAs største fællesskab af jødiske pensionister og europæiske indvandrere. Tiltrukket af de små lejligheder, den lave levetid, solen og det blomstrende kulturliv søger de tilflugt dér fra de strenge vintre i nordøst, fast besluttede på at
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19622963 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 18.3.2026 kl. 05:36 |