Billedgalleri
Astromaster 130 EQ Stjernekikkert med Motor
Til salg
2.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Type: Andet fotoudstyr
Astromaster 130 EQ Stjernekikkert med Motor
Hvis du leder efter et alsidigt teleskop til både himmel- og jordobservation, er du kommet til det rette sted med AstroMaster-serien. Der medfølger et 20 mm retvendeende okular, så du både kan bruge teleskopet til observation af nattehimlen samt landskabsobservation.
Astromaster 130 - et newtonsk reflektorteleskop har et stort 130 mm spejl, hvilket er ideelt, hvis du vil observere de svage dybe himmelobjekter uden for solsystemet. Selvfølgelig kan du også bruge den til at observere Månen og planeterne, dog har du så enten brug for yderligere okularer eller en Barlow-linse for at opnå de nødvendige høje forstørrelser.
Udforsk nattehimlen
Astromaster 130 tilbyder ikke kun en betagende udsigt over Månen, Saturn med sine ringe, Jupiter med sine skybånd og måner samt af tåger og stjerneklynger. Du kan også observere solaktivitet med et 130 mm solfilter.
For at opnå større forstørrelse anbefaler vi en 2x Barlowlinse, model #20364. Det kan også anbefales at tilkøbe et ekstra okular som fx Ultra Wide Okular 6 mm, som vil give en 108x forstørrelse og sammen med en 2x barlowlinse hele 216x forstørrelse.
Motor
Med i denne deluxe-pakke medfølger en motor til montering på monteringen. Når motoren er installeret, kompenserer den for Jordens rotation, så objektet forbliver stabilt i synsfeltet. Det betyder, at du kun behøver at foretage minimale justeringer under observationen. En motor er især en fordel, hvis flere personer skal kigge med, da objektet bliver stående i synsfeltet mellem hver observation.
Tag billeder med din smartphone
Med en smartphoneadapter kan du sætte din smartphone fast på okularet, og du kan nu tage billeder af det du ser. En smartphone adapter passer til alle okularer og skal tilkøbes.
Vær opmærksom på, at astrofotografering med DSLR kamera ikke er anbefalet med dette teleskop, da der ikke opnås fokus.
Specifikationer
CG-3 Ækvatorial montering, der vha. styrekabler gør det nemt at stille ind på og spore objekter
Justerbart, højt stålstativ med deluxe tilbehørsbakke
Hurtig og let opsætning
Objektivdiameter tubus
130 mm
Brændvidde
650 mm (f/5)
Okularer, 1.25"
20 mm (med indbygget vendelinse) - 10 mm
Forstørrelser
33x, 65x,
Tilbehør
10 mm og 20 mm okular, motordrive, StarPointer rødpunktssøger
Software
Starry Night Basic Edition
Højeste brugbare forstørrelse
307x (ved køb af ekstra tilbehør)
Vægt
10,9 kg
Stativ
CG-3 Equatorial stativ
Pakken består af
Optisk tube | CG-3 ækvatorial stativ | tilbehørsbakke | 2 okularer – 20 mm med indbygget vendeprisme og 10 mm | Motordrive | StarPointer søger | Engelsk manual
NYPRIS: 2.699,00 kr
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.3.2026 kl. 22:00 ・ Annonce-ID: 19619462

