Billedgalleri
Bliv journalist på syv timer - En guide til jeres webmagasin af Andreas Hansen
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Litteratur
Bliv journalist på syv timer
- En guide til jeres webmagasin af Andreas Hansen
Hæftet bog
134 sider
2010
Dansklærerforeningen
Målgruppe: For gymnasiale uddannelser, For HF, For HHX, For HTX, For STX
1.Udgave 1.oplag
Uden brugsspor
Bliv journalist på syv timer er en praktisk forløbsbog der guider lærer og elever frem mod produktionen af klassens eget onlinemagasin. Bogen er bygget op som et rollespil hvor eleverne spiller rollerne som redaktører, jourhavende og journalister, chefredaktør, webmaster og communityredaktør.
Igennem syv fokuserede kapitler ledes klassen målrettet igennem processen fra at sammensætte en redaktion, definere stofområde og målgruppe, overvåge nyhedsstrøm, vinkle og researche historier, identificere kildetyper, interviewe og endelig skrive en journalistisk opgave.
De færdige artikler publiceres sluttelig som et magasin via det gratis program WordPress som klassens webmaster får en udførlig introduktion til sidst i bogen.
Bogen er skrevet til danskundervisningen på de gymnasiale uddannelser og lægger op til at klassen producerer et litterært webmagasin. Bogens værktøjer kan dog også uden problemer anvendes til andre emner og er fx oplagt til tværfagligt samarbejde. Med sit fokus på genrer og skriveprocesser imødekommer den fordringen i alle fire gymnasieformer om at arbejde med ny skriftlighed.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.3.2026 kl. 20:12 ・ Annonce-ID: 19431937




