Billedgalleri
Antik 50’er / 60’er vintage armstol i teak træ og cognacfarvet læder
Til salg
1.275 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dansk vintage armstol i teak og cognacfarvet læder – 50/60’er
Smuk og karakterfuld dansk træ armstol fra mid century perioden, ca. 1955–65.
Udført i massivt teaktræ med cognacfarvet læderpolstring.
Stolen har en elegant og organisk form med svungne armlæn og let skråtstillede ben. Bagsiden er afsluttet med dekorative nitter – en virkelig fin detalje.
Man sidder rigtig godt i den. Den har en behagelig sædehøjde og god støtte i ryggen, hvilket gør den både komfortabel ved spisebordet og som skrivebordsstol.
Design og proportioner minder om stole tegnet af Arne Hovmand-Olsen , Erik Kirkegaard eller Kai Kristiansen og den kan muligvis stamme fra en af disse eller en lignende dansk producent fra perioden. Der er dog ikke stempel, men er der heller ikke på alle fra den tid
Mål:
Højde 82 cm
Sædehøjde 45,4 cm
Højde til armlæn 70,2 cm
Sædebredde 46 cm
Sædedybde 47 cm
Armlæn længde 31,6 cm
Stolen fremstår med almindelig patina i træ og læder, som klæder alderen smukt. En virkelig dekorativ og anvendelig stol – både som spisebordsstol , skrivebordsstol eller som enkeltstående statement piece.
Kan ikke sendes men afhentes i Aarhus c :)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.3.2026 kl. 12:03 ・ Annonce-ID: 19390760