Billedgalleri
Bornholmerur af Erik Due (Nr. 137) – Velbevaret historie fra 1800-tallet
Til salg
10.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Her udbydes et særdeles smukt og klassisk bornholmerur, udført af den anerkendte urmager Erik Due. Uret er ikke blot et møbel, men et stykke dansk kulturhistorie med en fuldt dokumenteret proveniens.
Om uret:
• Urmager: Erik Due (signeret på urskiven med "No. 137").
• Urskive: Flot ornamenteret messingskive med romertal, sekundviser og dato-visning.
• Urkasse: Klassisk mørkt træ (sandsynligvis mahogni eller bejdset eg/fyr) med elegante udskæringer ved urhovedet og de karakteristiske søjler.
• Stand: Uret fremstår i meget flot visuel stand. Det har været i hænderne på kyndige folk gennem tiden (se historik).
Unik Historik & Dokumentation:
Indvendigt i kassen findes unik dokumentation, der gør dette eksemplar til noget særligt for samlere:
• Restaurering i 1939: En mærkat fra Ordrup/Charlottenlund bevidner, at uret er restaureret/genopbygget af Poul Bogbud i 1939 som en del af bevarelsen af den bornholmske ur-type.
• Ejerhistorik: Notater nævner både Erik Due og Christian Due (København, 1883), hvilket knytter uret direkte til de store bornholmske urmager-familier.
• Service: Senere efterset af urmager i Gentofte (1971).
Dette ur er perfekt til det klassiske hjem eller til samleren, der sætter pris på dansk håndværk, når det er bedst.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.3.2026 kl. 12:35 ・ Annonce-ID: 19365976

