
Billedgalleri
Sveistrup Abe – Dansk Design-ikon fra 1960'erne
Til salg
750 kr.
Varebeskrivelse
Her er muligheden for at erhverve sig en sjælden designperle, der emmer af dansk mid-century nostalgi.
Dette er en original Sveistrup Abe fra 1950'erne/60'erne, som adskiller sig markant fra de mere moderne træfigurer. Den har et fantastisk varmt udtryk, der fuldendes af den ikoniske, intakte pels-manke. Hvor mange af disse gamle aber ofte har mistet pelsen eller fået løse led gennem årtierne, står dette eksemplar i en stand, man sjældent ser – det man vil kalde "samler-kvalitet".
Håndværk og materialer:
Aben er udført i en smuk kombination af mørk, glødende teaktræ og kontrastgivende lysere træsorter. Træet har fået lov at modne naturligt i over 60 år, hvilket har givet det en dybde og patina, som ingen nyproduceret figur kan efterligne.
Stand:
Knivskarp: Ingen afslag, revner eller ridser.
Stramme led: Den holder sine poseringer perfekt.
Funktionel: De karakteristiske sorte kroghænder gør, at den kan hænge legende på reolkanten, en plante eller en arkitektlampe.
Historie og proveniens:
Aben har en særlig historie, da den har boet hos min morfar i årtier. Han har passet utroligt godt på den, men da han nu er flyttet på plejehjem, søger den et nyt, kærligt hjem, hvor dens historie og klassiske danske design kan leve videre.
Autenticitet:
Figuren er naturligvis 100% original og er tydeligt stemplet med "Copyright Sveistrup Denmark" i bunden (se foto for dokumentation).
Afhentning:
Aben befinder sig i Aarhus, hvor den kan besigtiges og afhentes efter aftale. Jeg foretrækker personlig afhentning, da jeg vil sikre mig, at den kommer sikkert og trygt videre til sin næste ejer uden risiko for transportskader.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.3.2026 kl. 13:28 ・ Annonce-ID: 19324759



