
Billedgalleri
Samling af fossile brachiopoder fra Blähäll‑formationen, Gotland
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 25 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Samling af fossile brachiopoder (armfødder) fra Blähäll‑formationen på Gotland. Fossilerne er sorteret og opbevaret i klare plastæsker, hvor hvert eksemplar ligger enkeltvis eller i små grupper på sort baggrund, hvilket giver et tydeligt og overskueligt indtryk af form og struktur. Samlingen egner sig både til geologiske samlinger, undervisningsbrug og som referenceeksemplarer for studier af marine fossiler. Antal æsker og fossiler fremgår af billederne.
Fossilerne stammer fra leraflejringer i Blähäll‑formationen, en geologisk enhed fra den tidlige Wenlock‑etage i Silur‑perioden med en alder på omkring 430 millioner år. På dette tidspunkt lå Gotland nær ækvator og var dækket af et lavvandet, varmt tropisk hav. Her aflejredes finkornet, leret og kalkrigt sediment i et roligt havmiljø med begrænset strøm og bølgepåvirkning, hvilket skabte gode betingelser for bevarelse af bundlevende organismer.
Brachiopoder var særligt talrige i dette miljø og forekommer hyppigt i Blähäll‑formationens lag. De karakteristiske skaller, ofte velbevarede og tydeligt aftegnet i sedimentet, gør formationen til et klassisk område for fossilsamlere og geologer. Samlingen giver derfor et repræsentativt indblik i Silur-havets fauna og sedimentære forhold på Gotland.
(Xxxx)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.3.2026 kl. 12:03 ・ Annonce-ID: 19289916



