Billedgalleri
Herskabeligt klædeskab / Chatol - ca. år 1900
Til salg
9.500 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dybde: 46 cm
Højde: 170 cm
Bredde: 98 cm
Meget charmerende gammelt klædeskab i massivt træ med mahognifinér. Skabet er malet og nænsomt patineret udvendigt, mens indersiden står i den varme originale træfarve.
Skabet har flotte fyldningslåger, mange fine detaljer samt originale messinghåndtag, nøgle og lås, som giver møblet et klassisk og herskabeligt udtryk.
Indvendigt er der bøjlestang og tre små skuffer, og der er monteret diskret LED-belysning med sensor, som tænder når lågerne åbnes.
Bøjlestangen sidder i spænd og kan nemt tages ud, hvis man ønsker at bruge skabet på anden vis – f.eks. til hylder, opbevaring af tasker, smykker, make-up eller lignende.
Skabet er solidt og tungt, men kan deles i tre sektioner (top, midte og nederste skuffemodul) ved transport.
Vi har selv brugt det på børneværelse, hvor det både har været praktisk og dekorativt.
Ca. mål:
Bredde: 95 cm
Højde: 170 cm
Dybde: 46 cm (52 cm ved toppen)
Pris: 9.500kr
Skal afhentes i Allerød.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.3.2026 kl. 09:12 ・ Annonce-ID: 19285306